Grocery prices on the rise?

11 Nov

It’s been in the news a lot lately that peanut butter prices will be skyrocketing – time to stock up when you find a good sale! 🙂 We usually wait until Safeway has bogof – or I find them on clearance. I’ve had good luck at Shopper’s with their sales, and at Safeway once they were clearing out huge jars of Jif for under 2$ so that lasted a really long time. We don’t use that much peanut butter, we have a lot of Nutella and other breakfasty type of spreads.

Coffee is also supposed to be on the rise – we usually just buy Tassimo when it’s on sale (which it is this week at LD!), and then for when we make a pot we buy Maxwell House for 6.99 at shoppers – if we want a better cup we splurge on bags of Starbucks when it’s on sale at Shoppers, or if we really want a treat we buy Kicking Horse or Ethical Bean.

How are you guys planning to cope with the rising prices? What else have you heard is supposed to go up? What other items do you guys stock up for in case of price rises?

11 Replies to “Grocery prices on the rise?

  1. I had heard about the peanut butter so I checked when I was at Costco yesterday….2 kg of Kraft for 5.79. Thought that was pretty good seeing the 1 kgs go on sale for 2.99.

  2. Peanut butter doesn’t have a super long shelf life, so I am not going to stock up on it other than maybe an extra jar. We do eat lots of it in our house though and have found the No Name brand to be tasty and a good price.

  3. I do not know what will be going up in price in the future, but I sure have noticed the increase in price on honey!

    My dad was just telling me that when he got married 30 years ago, he was paying 2.99 reg price for the largest jar of cheesewiz and could find it on sale ($1-$2) all the time, and now he gets excited if he finds a sale for $5.

    • We buy our honey from farmers – we get 2 ice cream pails at a time usually (since it never goes bad) and i think last time they were maybe 25$ per pail and lasts us super, super long. There’s cheez whiz coupons out right now – will have to pass some along to your dad! 🙂

  4. the price of soup – tomato and mushroom i buy them when they on sale 12 for 5.99 or less if i see it. but regular its $1.

  5. I have a great source for honey…..Grysiuk Queen Bee Honey. There apiary is in Argyle, Mb but she is bringing her honey to the St Vital mall Nov & Dec. Kiosk infront of Bath & Body Works. Alison’s honey is amazing and a great price…..cheaper than the grocery store and delicious. She also has 9 oz flavored honey (maple, cinnamon, lemon, pumpkin spice, blueberry, cranberry and chocolate). So many uses….a great Christmas gift! Alison sells her ice cream pails for $20….a true bargain!!! Cut out the middle man and buy direct from the bee keeper! (fyi….I don’t work for her…just a loyal customer…lol!)

    • I think it’s 5.99 for a bag, but not sure since it’s been quite a while. It’s usually on sale on 20x weekends, which is next weekend. Also a good item to pick up during redemptions.

  6. I haven’t noticed too much of a difference with grocery prices, but we keep having to up our grocery budget because our toddler and two preschoolers eat almost as much as me and my husband! At first I thought we just weren’t being very careful with what we were buying, but we just need so much more food these days! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.